Co se stane jestli zvolíte špatnou barvu na pozink

ipp ipp

I takto může dopadnou brána z pozinku po krátké době. Barva začne praskat a olupovat se.

Řešení není naštěstí moc nákladné, ale zabere čas. Chce to plechovku barvy a řádně obrousit a oškrábat olupující se barvu. Co však, když použijete nevhodnou barvu třeba na střechu? Plocha je daleko větší a škoda se může vyšplhat až na několik tisíc.

Jak tedy postupovat?

Aby jste předcházeli podobným škodám, je vhodné mít ty správné informace a znalosti. Rád se s vámi o ně podělím.

V dnešní době je pozinkování dost častou úpravou kovů. Nejčastěji se jedná o galvanizaci, může být však použita i žárová metoda, případně nanášení speciální zinkové barvy nebo zinkového prášku. Zinek je velice odolný vůči korozi a zinkování je používáno často právě kvůli ceně.

Někdy bylo nutné pozinkvaný povrch nechat zvětrat, nebo chemicky upravit. Naštěstí výrobci barev nezaháleli, a vznikli barvy použitelné i přímému nátěru pozinkovaných povrchů. Kov je však i přesto nutno připravit k těmto nátěrům.

Příprava pozinkovného kovu k natírání

Na kovové brány, střechy, okapy se využívá nejčastěji galvanické zinkování. Povrch zůstává mastný. Proto je nejlepší použít kvalitní odmašťovač. Saponáty jako Jar, Pur a podobné odmašťují skvěle nádobí, ale pod barvy jsou nevyhovující. Obsahují totiž různé oleje a ty pak následně zabraňují dobré přilnavosti barvy. Nejlepší je zvolit technický benzín (ne pouze benzínový čistič). Může být i ředidlo C6000, je však agresivní vůči gumě a těsnění a v případě žárového zinku není tak účinné jak technický benzín.

Nejjednodušší je vzít hadr a celou plochu vydrhnout od prachu, špíny a mastnoty. Barva pak bude lépe držet, odolávat povětrnostním vlivům a hlavně se nezačne olupovat.

Pro čerstvě pozinkovaný kov je nejlepší použít zředěnou čpavkovou vodu. Příprava je jednoduchá. Čpavkový roztok koupíte skoro v každé drogerii a stačí pouze půl litru 25% roztoku zředit s 10 litry čisté vody. Přidejte pár kapek saponátu (ano, psal jsem, že neodmašťuje, ale zde slouží jako smáčedlo). Roztok roztírejte po povrchu až do vytvoření šedé pěny. Pak celý povrch opláchněte čistou vodou.
Tento postup doporučuji provádět pouze odborníkům. Čpavek je nebezpečná látka a při nesprávném zacházení může uškodit. 

Starší pozink natřený barvou

A co dělat v případě staršího pozinku již natřeného barvou? Pokud barva drží, stačí povrch přebrousit a odmastit technickým benzínem. Pokud se však barva olupuje jako na obrázcích výše, volíme trochu radikálnější metodu. Barva musí jít pryč. Ani na nejkvalitnější barva nevydrží pokud se odloupne podklad.

Test přilnavosti – nejste si jistí, zda barva dobře drží. Řeknu vám malý trik. Do barvy udělejte špachtlí rýhu ve tvaru X. Pak přilepte přes střed X lepící pásku, ale ne obyčejnou papírovou, spíše tzv. duct tape, stříbrnou opravárenskou. A ztrhněte! Barva drží? Tak to je dobře. Barva zůstala na pásce a X vypadá spíš jako čtverec? Mám bohužel špatnou správu. Barva nedrží a bude se časem jistě olupovat. Tuto barvu doporučuji obrousit.

Čerstvý pozink

Na čerstvý pozink nedoporučuji používat barvy, které k tomuto účelu nejsou navrženy. Použitím speciálních barev na čerstvý pozink se vyvarujete odlupování a praskání. Tyto barvy obsahují příměsi k úpravě zinku a umožní aby barva na něm dobře držela a vytvořila souvislou vrstvu a chránila tak povrch co nejdéle.

Jaké barvy vůbec na pozinkovaný povrch nepoužívat a proč.

Najdou se výrobci i prodejci, kteří doporučují na pozinkovaný povrch použít „speciální“ alkydovou (syntetickou) barvu. Použití barev na bází olejů (syntetické, alkydy, olejové a pod) však způsobí efekt, který je vidět na obrázcích výše. A proč?

Pozinkovaný povrch je zásaditý. A pokud na něj aplikujeme olej (ten je vysoce obsažen v syntetických/alkydových barvách), tak nastane tzv. saponifikace, tj. vytvoří se velice slabá vrstva mýdla na povrchu a ta pak zamezí jakékoli přilnavosti barvy na povrchu. Spojení oleje a sodního louhu je totiž základním prvkem pro výrobu mýdla. A stejně tak se vytváří i mýdlo na povrchu zinku, když na něj aplikujeme syntetickou barvu.

Proto použití jakékoli barvy na bází oleje nelze na natírání pozinkovaného povrchu v žádném případě doporučit!

Jakou zvolit tedy barvu?

Pro nátěry střech se používají různé barvy. V článku Barva na plechovou střechu jsem je popsal.

Na starší pozink existuje řada barev. Obecně lze těžko vybrat tu nejlepší. Vybírat se však oplatí z kvalitnějších alkyduretanových nebo polyuretanových barev. Mezi moje neoblíbenější (mám odzkoušeny již řadu let) patří Ferro Color. Jedná se o alkyduretánovou barvu 2v1 (v eshopu pod sekcí syntetické kvůli jednoduchosti 🙁 ) použitelnou jak na čistou ocel, tak i na zoxidovaný hliník. Barva se vyznačuje vysokou přilnavostí a vynikající odolností.

V blízké době budeme zařazovat do sortimentu novou barvu – Strechona. Je to speciální barva na zoxidovaný hliník. Má mnohem lepší vlastnosti než běžně dostupné barvy, např. vyšší pružnost, lepší odolnost vůči UV záření, nekřídovatí.

Pokud se rozhodnete natírat čerstvý pozink doporučuji polymérovou barvu Pegarust. Je to membránová barva, vytváří stabilní vysoce pružný film (až 200% pružnosti). To zabezpečuje dlouhou odolnost i při použití na velkých plochách jako jsou například střechy nebo konstrukce. Kov se teplem roztahuje a barva se dokáže těmto změnám přizpůsobit.
05_membrana2 05_membrana1

Tuto barvu lze jako jedinou nanášet a zasychá při zvýšené vlhkosti a teplotách do -5°C.

Vhodným řešením pro menší plochy je barva Ferro Color Profi, která byla speciálně navržena a uzpůsobena k použití k nátěrům lehkých kovů, zejména čerstvého pozinku. Můžete s ní však natírat i ocelové prvky. Výhodou je její rychlé zasychání, je bez zápachu a má vynikající přilnavost jak pro galvanický tak i žárový zinek.

Barva na pozink

Pár rad závěrem

Důležitou a nedílnou součástí natírání je i teplota povrch a okolí. Optimální teplota je v rozmezí 10-20°C. Nikdy nenanášejte barvu za slunečného dne. Může dojít k prudkému odpaření rozpouštědel a barva tak ztratí přilnavost, pružnost a popraská.

Dbejte na přípravu povrchu před natíráním. Je to půlka úspěchu pro dlouho odolnost barvy.

Předcházejte problémům a používejte ty správné barvy. Nikdy se neváhejte zeptat odborníka ve specializované prodejně.

Jednošichtová nebo jednovrstvá barva neznačí postačují jeden nátěr. Dva nátěry jsou minimum u každého druhu barvy. Zvýšíte tím podstatně životnost nátěru i podkladu.

Vás čas je cennější než barva. Barvy z delší životností jsou levnější než ty nejlevnější barvy!

Jestli potřebujete barvu na střechu nebo konstrukci, obraťte se na nás. Rádi vám pomůžeme s výběrem, nebo zašleme vzorek k otestování.

26 Komentářů

 1. Profilový obrázekJirka

  Dobrý den,
  stala se nám taková nepříjemná věc, plotové dílce, které byly žárově pozinkované a pak převezené do lakovny jsou podle nás viditelně špatně technologicky zpracované – jsou na nich místa velikosti krupičky, kde podle nás barva nepřilnula na podklad. V barvě jsou viditelné krátery, kde prosvítá pozink.Dá se v tomto případě ještě něco dělat, či je to technologická vada. Pomohla by třeba další vrstva nátěru?Nebo se dá s jistotou říci, že je vinou spatného postupu vše ztraceno? Je vina na straně zinkovny, či lakovny?

  1. Vladimír BožikVladimír Božik (Autor)

   Kráterky a bublinky jsou funkční vadou a na 90% je to chyba na straně lakovny – špatná příprava povrchu. Kdyby byl problém na straně zinkovny, šupinovatěl by zinek. Kráterek se vytvoří kolem nečistoty, mastnoty, zrnka soli atd. Tj. špatná, nedostatečná příprava povrchu – neomytí čpavkovou vodou, neomytí soli, neodmaštění.
   Pokud je jich pouze pár, lze opravit lokálně. Pokud více, tak se to bere jako závažná vada a řeší se to celoplošně.
   Nejsem bohužel soudní znalec ani korozní inženýr, abych mohl dát oficiální stanovisko.

 2. Profilový obrázekLucie

  Dobrý den,
  ráda bych ozdobně pomalovala tuto konev
  butlers. cz/Dekorace-a-doplnky/Domaci-dekorace/Vazy-a-kvetinace/ZINC-Konev-na-zalevani-7-l-seda
  můžete mi prosím poradit jaké barvy použít a zda-li aplikovat i nějaký základ příp. vrchní vrstvu, aby se barva neloupala.

  Velice děkuji a jsem s pozdravem
  Lucie

  1. Vladimír BožikVladimír Božik (Autor)

   Dobrý den paní Lucie,
   na galvanizovaný zinek bude nutno použít základovou barvu. Nejlépe Galvinol. Je dostupný jak ve spreji, tak i v plechovce. Jako vrchní lze pak použít téměř jakýkoli sprej.

 3. Profilový obrázekHonza Pop

  Dobrý den, potřeboval bych natřít svařenou stěnu z kovářských prvků, která bude sloužit jako opora pro popínavé růže. Bude exponovaná uprostřed zahrady a proto mám záměr ji nechat žárově zinkovat a poté ji natřít asi matnou antracit barvou. Jedná se nejen o zimní podmínky ale bude i mechanicky namáhaná ve větru o tření zdřevnatělých stonků růže. Jaký postup a barvu by jste mi, prosím doporučil. Děkuji
  Honza P.

  1. Vladimír BožikVladimír Božik (Autor)

   Dobrý den pane Pop,
   děkuji za dotaz. Vzhledem na nové, žárové zinkování, bude nutno povrch nechat zoxidovat, nebo očistit čpavkovou vodou. A až pak natírat barvou. Pokud chcete dobrou odolnost a dlouhou životnost, jednoznačně zvolte dvousložkovou polyuretanovou barvu včetně základu. PU barvy jsou odolné chemikáliím, povětrnostním vlivům a mají daleko vyšší tvrdost, než běžné barvy.
   Ohledně přesného postupu a typu barvy mne prosím kontaktujte emailem.

 4. Profilový obrázekjan vrbka

  dobrý den,
  chci poprosit o radu a pomoci s výběrem správné barvy pro natření kování v Euro oknech.
  v několika místnostech mám 18let stará dřevěná euro okna u kterých je na spodní straně okně velmi zkorodované kování. materiál je tedy pozinkovaná ocel. žárově nebo galvanicky. nevím.
  potřebuji aby ta okna ještě pár let vydržela.
  kompletní rozborku mám strach udělat, protože se obávám že už to stějně nepůjde rozmontovat. utrhám šrouby nebo to polámu.
  sady nových kování už sehnat nejdou. děkuji

  1. Vladimír BožikVladimír Božik (Autor)

   Dobrý den pane Vrbka,
   ve vašem případě bych volil z důvodu koroze a pozinkovaného kovu alkyuretanovou barvu Alkyton. Barva je vhodná na starší pozink, má vynikající antikorozní vlastnosti a lehce se aplikuje. Povrch však určitě důkladně odmastit a dle možností rez co nejlépe odstranit.

 5. Profilový obrázekKarolina Novakova

  Dobry den, nechavam si vyrabet zeleznou konstrukci na pergolu, ktera se necha pozinkovat. Nasledny nater by byl antracitovy. Muzete mi prosim poradit, jakou barvu mam zvolit, aby se neloupala a byla odolna vuci skrabancum? Obcas projede okolo syn na kolobezce, dcera s kocarkem…. A druhy dotaz, muzeme rovnou natirat nebo se pozink musi nachystat treba odmastenim? Dekuji

  1. Vladimír BožikVladimír Božik (Autor)

   Dobrý den paní Novakova,
   článek na blogu se věnuje přípravě pozinkovaného povrchu před natíráním. Přijde mi zbytečné to opět rozepisovat v odpovědi na dotaz.

   Co se týče odolné barvy proti poškrábání, tam doporučuji určitě použít dvousložkovou polyuretanovou barvu. Je mnohem odolnější než běžné syntetické nebo alkyuretanové barvy. Po přípravě nového pozinku doporučuji každopádně použít základovou barvu. Nejlépe Chemodur P, který je na tyto povrchy speciálně navržen. Pak je již možné ve dvou vrstvách aplikovat vrchní barvu, třeba U2094 Chemopur RW.

 6. Profilový obrázekMilan

  Dobrý den, rád bych natřel pozinkované nájezdy pro auto pro válcovou zkušebnu měření výkonu vozidel (brza laicky). Konstrukce i povrchové plechy jsou pozinkované. Jakou barvu použít, aby jednak na pozinku držela a druhak aby odolala pneumatikám vozidel, díky, Milan

  1. Vladimír BožikVladimír Božik (Autor)

   Dobrý den.
   Spolupracuji s firmou, která vyrábí zvedáky na auta, plošiny i různé nájezdy. Používají z důvodu odolnosti a životnosti epoxidovou základovou barvu a jako vrchní polyuretanovou. Tato kombinace má dobrou přilnavost k pozinku (starší, zoxidovaný; nebo nový, ale patřičně upravený viz. článek) a vynikající chemickou i mechanickou odolnost. Doporučuji se držet této varianty, jednosložkové barvy jsou měkčí a mohlo by dojít k poškození.

   S pozdravem

   Vladimír Božik

 7. Profilový obrázekLadislav Mrázek

  Dobrý den,uvedl jste,že starou barvu lze i opalovat, jaká tedy může být teplota při opalování,aby se nepoškodil podklad( zinkování)?

  1. Vladimír BožikVladimír Božik (Autor)

   Dobrý den pane Mrázek,
   ano, barvu lze z různých povrchů i opalovat. Dotaz na teplotu je spíše na korozního technika. Bohužel neznám teplotní odolnost pozinkovaného plechu a kdy dojde k jeho poškození.

 8. Profilový obrázekLadislav Mach

  Dobry den. Chtel bych natrit nove pozink venkovni schodiste na pudu do tmave sede nebo kovarske cerne. Umisteno na horach. Snih. Vitr. Mraz. V lete teplo.
  Jakou barvu bych mel pouzit, aby vydrzela i zatizeni schodu a neochodila se (oteruvzdornost, nepraskavost atd). Schody jsou vyuzivany prilezitostne. Je nutna zakladova barva a predtim odmasteni?
  Ma vubec smysl natirat schody, kdyz je mohu botou odrit?
  Dekuji za nazor ci poradu.

  1. Vladimír BožikVladimír Božik (Autor)

   Dobrý den,
   obávám se, že v daných podmínkách žádná barva nevydrží dost dlouho. Epoxidová, která by odolala oděru, není vhodná pro venkovní použití – ztrácí lesk, odstín, křídovatí. A kovářská i za použití vhodného základu se ochodí. Pokud jsou však schody používány pouze příležitostně, tak pár let vydrží. Doporučuji důkladné odmaštění, následně natřít Galvinolem a pak ve dvou vrstvách barvou Alkyton. Je dostupný jak v lesklém, matném tak i kovářském provedení.

 9. Profilový obrázekDeezer

  Da se stara barva i opalovat ??

  1. Vladimír BožikVladimír Božik (Autor)

   Dobrý den.
   Ano, starou barvu lze i opalovat. Doporučuji použít specializovanou pistoli s regulací teploty aby nedošlo k poškození podkladu.

 10. Profilový obrázekJaroslav

  Dobrý den, jde u vás obědnat barva

  1. Vladimír BožikVladimír Božik (Autor)

   Dobrý den.
   O jakou barvu máte zájem. V dotazu jste žádný typ neuvedl.

 11. Profilový obrázekJosef Galetka

  Na základě i Vašeho doporučení uvažuji o natírání kovových ploch barvou FERRO COLOR. Lze po přípravě povrchu (zbavení od rzi a staré odlupující barvy a příp. odmaštění) ihned použít barvu Ferro color nebo je nezbytně nutné použít i blokátor Ferro color P ?

  Předem děkuji za odpověď.

  1. Vladimír BožikVladimír Božik (Autor)

   Dobrý den pane Galetka,
   Ferro Color P se používá v případě vysoké míry zrezavění, nebo pokud se jedná o nátěr zinku, mědi, hliníku a podobně. Pokud natíráte ocel, nebo starší barvu, můžete natírat barvou Ferro Color přímo.

 12. Profilový obrázekVladana Hradecká

  Co by jste mi doporučil na starou sedlovou střechu? Sklon téměř 45° Je již částečně zrezivělá, poslední nátěr byl asi dva roky obyčejnou syntetickou barvou. Místy se loupe a pouští takový bílý prach.

  1. Vladimír BožikVladimír Božik (Autor)

   Barvu bych doporučil Pegarust. I když ten sklon může být málinko problém pro dosažení předepsané tloušťky nátěru. Lze ji však bezproblémově natírat ve dvou vrstvách a tím zabezpečit tloušťku a pružnost.

   Olupující se barvu a zrezavělá místa obruste ocelovým kartáčem, pak odmasťte technickým benzínem. Tím odstraníte i bílý prach tvořící se na syntetické barvě.

 13. Profilový obrázekMilan Malý

  Jakou barvu mi doporučíte na nátěr nové brány? Nechal jsem vyrobit novou bránu, konstrukce pozinkovaná, prkna budou nové, asi smrk. Koupil jsem sušené aby se nekroutili. Rád bych ji měl černou, takovou tu pro kovářské výrobky.

  Děkuji

  MM

  1. Vladimír BožikVladimír Božik (Autor)

   Dobrý den,
   doporučuji Alkyton kovářskou barvu http://dopler.eu/barvy/barvy-na-kov/zakladni/synteticke/263-alkyton-kovarska-barva-cerna.html nebo Ferro Color kovářskou barvu http://dopler.eu/barvy/barvy-na-kov/zakladni/synteticke/2895-u-2066-ferro-color-2v1-kovarska-barva-cerna-075l.html U barvy Ferro Color byl dosažen nejhlubší mat u dostupných barev na českém trhu.
   Volil bych však každopádně i základovou barvu, respektive předúpravu Galvinolem http://dopler.eu/barvy/barvy-na-kov/zakladni/synteticke/278-galvinol-zakladova-barva.html Má vysokou vydatnost až 35m2/litr. Jedná se chemickou úpravu zinku. Barvu lze použít i jiné lehké kovy jako hliník nebo měď. Následně můžete natřít kovářskou barvou.

   Jak uvádím v článku, povrch nejprve odmastit technickým benzínem

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *