Vliv barev na náladu

Člověk a barvy
Barvy jsou přítomny v nesčetných různých formách a jevech. Člověk je schopen prostým okem rozeznat aspoň 2000 různých odstínů, celkový obraz a synergie prostoru jsou však důsledkem kombinace různých barev. Je totiž fakt, že získáváme přibližně 87 % smyslových vjemů pomocí barevného světa. Člověk barvy používá a prostřednictvím nich i vyjadřuje sebe samotného.

 

Barvy lze v podstatě rozdělit na:

  • primární barvy – červená, žlutá, modrá
  • sekundární barvy – barvy složené ze dvou primárních (např. : oranžová)
  • teplé barvy – červené, oranžové, žluté, hnědé
  • chladné barvy – modré, zelené, šarlatové
  • neutrální barvy – bílé, hnědé, béžové
  • silné barvy – intenzivní barvy, jež jsou neředěné černou, bílou nebo komplementární barvou
  • bledé barvy – méně intenzivní barvy kvůli smíchání s bílou, černou nebo komplementární barvou

Psychologie barev a barvy v prostoru
Barvy hrají v našem životě velmi důležitou roli, neboť přímo ovlivňují naše pocity a náladu. Každý z nás má vlastní spektrum oblíbených barev a také barev, které se mu nelíbí. Proto barevnost světa ovlivňuje naši náladu. Vnímání barev záleží na více faktorech, mezi než patří odstín barvy, druh světla (denní nebo umělé, intenzivní nebo bledé…), naše obecná nálada, biologický rytmus atd.

Vliv základních barev na naši náladu:

Červená barva    
Červená barva je optimistická, vitální barva aktivity, horka, pohybu, boje, vášnivého života. Je lidsky nejvíce výrazná, extrovertní barva, spojená s plností života, statečností, obětováním, láskou, silnými city a vášní. Červená nikoho nenechá chladným. Můžete ji milovat nebo nenávidět, ale při červené barvě těžko zůstanete lhostejní. Červená zvyšuje svalový tonus, krevní tlak, zrychluje puls a krevní oběh, vylučování adrenalinu a činnost jater. Prohlubuje dýchání. Může způsobit bolení hlavy a není vhodná pro rychle vznětlivé a citově nestabilní lidi.

Oranžová barva  

Oranžová je zářící, lesklá, teplá barva ohně a slunce. Spojuje se s představou východu a západu slunce, chutnými plody jako jsou meruňky, mandarinky, pomeranče … Indům symbolizuje statečnost a obětování. Není tak agresivní a vášnivá jako červená, přesto je jako citový stimulant veselá a příjemná barva, jež pomáhá zvládat únavu. Díky uvedeným vlastnostem představuje užitečnou dodatečnou pomoc při léčbě depresí. Oranžová vyjadřuje teplotu, srdečnost, je lehká a hravá. Povzbuzuje také chuť a měla by pomáhat při ranním vstávání.
Oranžová posiluje plíce, slinivku břišní, slezinu a povzbuzuje činnost srdce. Urychluje trávení, zvyšuje chuť, může buď uklidňovat anebo znepokojovat. Tato barva může uklidnit city, některé jednotlivce může však i rozladit. Všechny oranžové odstíny mají stejný význam a vliv, záleží pouze na převládající komponentě (žlutá nebo červená).

Žlutá barva         
Žlutá je barva slunce, světla a optimismu, jež oživuje, aktivuje a osvobozuje před strachem. Zachovává bdělost a povzbuzuje koncentraci, symbolizuje tvůrčí schopnost a moudrost. Povzbuzuje motoriku, její významnou vlastností je komunikační schopnost (důvod, proč jsou poštovní schránky žluté). Na zdech a jinde v bytě pozitivně ovlivňuje náladu.
Žlutá barva má největší vliv na dýchací ústrojí, pomáhá při léčbě psychoneuróz, zvyšuje krevní tlak, povzbuzuje puls a zrychluje dýchaní. Má blahodárný vliv na nervový systém.
Nejčastější odstíny žluté barvy jsou: matně žlutá (uklidňování, přemýšlení), živě žlutá (živost, odvážnost, uvolněnost), olivově žlutá (zahořklá nálada) a citrónově žlutá (bdělost, živost, čilost, zdokonalování).

Zelená barva      
Říká se jí také barva zdraví. Zelenými barvami se snaží léčit nervovou únavu a hysterii, protože má uklidňující účinek na nervový systém, je účinná při syndromu vyhoření, může ztišit migrény. Pro zelené světlo je typické, že rozšiřuje kapiláry, snižuje tlak, vyvolává vnitřní vylučování tělních tekutin. Na druhou stranu je barvou klidu, pokoje, odpočinku, rozjímání. Její symbolika ovlivňuje náladu člověka, uklidňuje a uvolňuje. Je znakem rovnováhy. Díky svému uklidňujícímu účinku je nejvhodnější na stěny koupelen a ložnic; nebo i ve tvaru rostlin. Má opačné účinky než červená; snižuje krevní tlak, uklidňuje nervový systém a migrény, vytváří osobní rovnováhu, odstraňuje pocit vyhořelosti, nespavost a rozšiřuje kapiláry.

Modrá barva       
Modrá barva patří mezi základní barvy. Jejím protikladem je žlutá barva, směs obou je zelená, jež spojuje vlastnosti obou barev. V přírodě je přítomna na modrém nebi, jež se zrcadlí ve vodě. Modrá symbolizuje moudrost, inteligenci, nesmrtelnost, nekonečnost, hloubku, povýšenost, duchovní svět a mystiku. Psychologicky vypadá jasně, čerstvě, nezatíženě (barva atmosféry), průzračně, vzdušně, vzdáleně, tiše klidně …
Z hlediska fyziologických účinků modrá uklidňuje srdeční puls, snižuje rytmus dýchání, uklidňuje, povzbuzuje k duševní práci, introspekci, soustředění a usměrňuje dovnitř – říká se jí barva klidu a odpočinku.

Fialová barva      
Fialová barva je směs modré a červené barvy. Čím více přidáme jedné nebo druhé, tím získá fialová barva typičtější odstín spolu s úměrným podílem vlastností obou barev – modré – barvy klidu, vzdálenosti, duchovnosti… a červené – barvy pohybu, vášně, životní síly, horka, energie… Protože fialová barva v sobě spojuje vlastnosti extrémně různých základních barev (horko, chlad), působí tajemně.

Bílá barva
Bílá je barva jasu a je směsí všech tří přírodních barev: žluté, červené a modré. Proto na bílou většinou reagujeme pozitivně. Symbolizuje jas, nevinnost, čistotu, a také nový začátek, zrození. V kombinaci s jemnými modrými odstíny působí velmi chladně. Je výrazem božství, dokonalosti, hrdosti, dobroty a věčnosti. Bílý byt je světlý, vypadá prostorně, avšak množství bělosti vypadá pustě, sterilně a vyvolává představu nemocnice, proto doporučujeme zpestřit bílé stěny plakáty, malbami nebo zarámovanými obrazy.

Při výběru barev v našem prostoru se proto snažíme kombinovat barvy, jež nejlépe vyzařují náš charakter, neboť tím vytvoříme prostředí s pocitem pohodlí domova.

Barvy a koncept Jin a JangJin Jang
Oba protikladné životní principy hrají významnou roli, neboť jsou všudypřítomné v celém vesmíru.
Jin je ženský, introvertní, pasivní princip, jenž představuje noc, tmu a zátiší. Vyhovují mu kruhové, vlnité tvary, pastelové barevné odstíny, uklidňující barvy (modrá, zelená, fialová), měkké materiály (dřevo, tkanina) a převažuje tlumené světlo. Lidé typu jin jsou klidní, introvertní a vyrovnaní.

Jang je mužský, extrovertní, aktivní a představuje slunce, den, světlo a pochyb. Vyhovují mu rovné čáry a rohaté tvary, silné a lesklé barvy (žlutá, červená, oranžová), chladné a hladké materiály (kamen, sklo, kov) a převažuje silné světlo. Lidé typu Jang jsou dynamičtí, ctižádostiví a extrovertní.

Navzájem se podmiňují: bez jinu neexistuje jang a opačně. Důležité je, že jsou oba stále ve vyrovnaném vzájemném vztahu. Jste-li typ jang, dbejte, aby ve vašem životě nepřevažoval jang, neboť se můžou vaše vlastnosti změnit v podrážděnost a netrpělivost. Tomu můžete zabránit tak, že v prostředí, kde se pochybujete většinu času, převažují barvy, tvary a materiály jin. Patříte-li mezi lidi typu jin, snažte se, aby ve vás nepřevažoval jin, jenž by mohla způsobit otupělost a deprese. Uspořádejte svoje prostředí tak, aby v něm převažoval jang.

Jin a Jang v místnosti
Podle pravidla platí, že místnosti, jež jsou více jang, čili místnosti z větší aktivitou (kuchyně, dětský a obývací pokoj), snesou více intenzivnějších barev (např. žlutou, červenou a oranžovou – barvy akce). Avšak pozor: tyto barvy by neměli převažovat. Lze je ztlumit uklidňujícími barevnými odstíny.
Místnosti, jež jsou více jin, místnosti pro uvolnění, uklidnění, odpočinek (ložnice, koupelna), by měly být natřeny klidnějšími, vlídnými a uklidňujícími barvami. Velmi příjemně působí uklidňující zelená barva. Je vhodná pro ložnice a koupelny. V ložnici by však měla být pouze vlídná, uklidňující zelená. Jin místnosti jsou taky často natřeny modrou barvou, jež symbolizuje mír, introvertnost a velmi blahodárně ovlivňuje spaní.

Vydejme se na procházku po bytě:
Chodba nebo předsíň: V této místnosti chronicky chybí světlo. Proto jsou tady vítané světlé barvy, jako jsou žlutá, žluto-bílá, béžová nebo bílá.
Obývací pokoj: Bez problémů snese i intenzivnější odstíny červené nebo oranžové. Musíme však dávat pozor, aby tyto intenzivní barvy nepřevažovaly. Atmosféra místnosti by pak působila neklidně. Živé barvy krotíme klidnějšími, pastelovými odstíny.
Kuchyně je místnost akce. Avšak pozor: v této místnosti vládne oheň (neboť se tam nachází sporák), jenž nesnese ještě další intenzivní červené odstíny (např. dlažby). Silnou energii ohně lze uklidnit žlutou barvou, aniž bychom ji nadměrně zničili. Tato barva je optimistická, zaměřená na tvůrčí schopnosti a duševní práci. Proto ji lze klidně použít i v jídelně.
Koupelna je místnost, kde převažuje mír a uvolněnost. Velmi vítané jsou uklidňující zelená a uvolňující modrá barva. Pastelově modrá, zelená nebo také žlutá dlažba, mýdla nebo ručníky silnějších barev vytvoří v bytě ráj míru.
Ložnice je místnost pro odpočinek. Proto by tady měli vládnout zelená a modrá barva. Trochu ohně může dokreslit použitím několika silných červených doplňků.

 

www.slunecni-barvy.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *