Jak správně aplikovat barvu ve spreji

Sprej velky

 

Spreje jsou používány na přestříkání škrábanců, oděrků, prorezavělých míst, ale i celých konstrukčních částí. Často se však stává, že barva začne stékat, vytvoří se mapy, nepřekrytá míst a fleky. Proč tomu tak je?

Kvalita a druhy sprejů

Důvodů může být několik. Snad prvním je kvalita spreje. Při koupi spreje se rozhodujte dle toho, co se chystáte se sprejem dělat. I grafiťáci používají spreje dle plochy, podkladu a toho na jak dlouho má graffiti vydržet (nemyslím vandalizmus, ale spíš graffiti nástřik loga firmy a podobně). Sprej dnes zakoupíte i v drogerii, železářství, dokonce i v Globusu a Tescu. Není však sprej jako sprej. Důležitým faktorem u spreje je obsah sušiny. To jsou pevné částice ve spreji, které se neodpaří, ale naopak vytváří vrstvu a kryjí povrch. Čím víc částic sprej má, tím se dá říct, že je kvalitnější. Jsou však spreje s vysokým obsahem sušiny, ale špatným pojivem a zde předešlá informace neplatí. Sušina a kvalitní pojivo dělá ze spreje kvalitní sprej. Pojiva můžou být na akrylové bázi, syntetické, nitro, nitro-kombi, polyuretanové atd. Říct, která je nejkvalitnější a nejlepší se nedá, každá se používá na něco jiného. Hobby spreje jsou často na syntetické nebo nitro-kombi bázi. Nitro-kombi schne dost rychle, syntetická pomaleji. Obsah sušiny u těchto sprejů bývá někde na hranici 8%. Pokud sprej budete stříkat na svislou plochu, nejpravděpodobněji bude stékat a dělat fleky.  Hobby spreje se hodí na drobné opravy, kde se neklade důraz na kvalitu a finální vzhled.

Velice oblíbenou a kvalitní částí jsou spreje na akrylové bází. Dosahují vyšší tvrdosti a tím i odolnosti vůči poškrábání a oděrkům. Jsou lehce leštitelné a rychle zasychají. Spreje s čistou akrylovou bází se dají již zařadit do kategorie profi. Pokud se kvalitní akrylová báze spojí s vysokým obsahem sušiny, kolem 11-13% (existují i vyšší, ale pro speciální určení), tak sprej již dosahuje skvělých výsledků. Rychlé zasychání, sušina a kvalitní báze tvoří základ úspěchu pro kvalitní nástřik barvou bez stékanců a kapek. To je základ. A jak tedy na samotné stříkání?

 

Postup aplikace

Spreje jsou v 90% připraveny k aplikaci, nepotřebujete žádné ředidla ani štětce. Dokonalý vzhled dosáhnete použitím kvalitního spreje a dodržením následujícího způsobu aplikace.

 

1) Plechovka spreje by měla mít pokojovou teplotu. Nižší teplota způsobí prskání barvy, zhoustnutí pojiva a barvy ve spreji.

2) Sprej musíte před samotnou aplikací i během aplikace protřepat. Před aplikací se doporučuje protřepávat sprej alespoň 2 minuty pokud jasně neuslyšíte míchací kuličky uvnitř spreje. Zajišťují aby se pigmenty obsažené v bavě rovnoměrně promíchali a smísili. Takto dosáhnete kvalitního výsledku s dobrým krytím.

Protřepání spreje

 

3) Před aplikací – uvnitř zabezpečte dobré větrání a zakryjte okolí sprejované částí, aby nedošlo k zamlžení sprejem. Dobré osvětlení je také velice důležité, aby jste viděli, zda jste nastříkali celou plochu rovnoměrně.

4) Stříkání – Nikdy nestříkejte sprej rovnou na daný podklad, nejprve si vedle sprej a aplikaci otestujte. Ujistěte se, že máte sprej ve správné vzdálenosti. Pro standardní trysky je to cca 25-30cm od podkladu. Zabezpečíte tak rovnoměrnou distribuci barvy. Různé plochy vyžadují různé techniky stříkání. Začínejte nástřik kousek od podkladu, ne přímo na něj. Stlačte trysku až na doraz a pohybujte sprejem opatrně, pomalu, rovnoměrně sem a tam. Umožní vám to regulovat množství barvy na podkladu a lépe tak zamezíte nechtěnému nanesení velkého množství a vytvoření kapek.

Nesnažte se dostat dokonale hladký povrch již prvním nástřikem. První nástřik lze považovat za přípravný, na který následně nanesete druhý a vytvoříte již hladký rovný povrch. Druhou a případně třetí vrstvu nanášejte v době, kdy předešlá ještě nezaschla, tj. v rámci 1-2 minut. Následně nechte povrch 24 hodin proschnout. I když spreje schnout mnohem rychleji, než barvy natírání štětcem, k plnému odpaření ředidel a rozpouštědel dojde v rámci 24 hodin.

Vzdálenost spreje Sprej velky

 

Pokud dodržíte tyto zásady a pokyny uvedené na plechovce, nemůže se nic pokazit.

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *