Co se stane jestli zvolíte špatnou barvu na pozink

ipp ipp

I takto může dopadnou brána z pozinku po krátké době. Barva začne praskat a olupovat se.

Řešení není naštěstí moc nákladné, ale zabere čas. Chce to plechovku barvy a řádně obrousit a oškrábat olupující se barvu. Co však, když použijete nevhodnou barvu třeba na střechu? Plocha je daleko větší a škoda se může vyšplhat až na několik tisíc.

Jak tedy postupovat?

Aby jste předcházeli podobným škodám, je vhodné mít ty správné informace a znalosti. Rád se s vámi o ně podělím.

V dnešní době je pozinkování dost častou úpravou kovů. Nejčastěji se jedná o žárové zinkování, může být však použita i galvanická metoda, případně nanášení speciální zinkové barvy nebo zinkového prášku. Zinek je velice odolný vůči korozi a zinkování je používáno často právě kvůli ceně.

Někdy bylo nutné pozinkovaný povrch nechat zvětrat, nebo chemicky upravit. Naštěstí výrobci barev nezaháleli, a vznikly barvy použitelné i přímému nátěru pozinkovaných povrchů. Kov je však i přesto nutno připravit k těmto nátěrům.

Příprava pozinkovaného kovu k natírání

Na kovové brány, střechy, okapy se využívá nejčastěji žárové zinkování. Povrch zůstává mastný. Proto je nejlepší použít kvalitní odmašťovač. Saponáty jako Jar, Pur a podobné odmašťují skvěle nádobí, ale pod barvy jsou nevyhovující. Obsahují totiž různé oleje a ty pak následně zabraňují dobré přilnavosti barvy. Nejlepší je zvolit technický benzín (ne pouze benzínový čistič). Může být i ředidlo C6000, je však agresivní vůči gumě a těsnění a v případě žárového zinku není tak účinné jak technický benzín.

Nejjednodušší je vzít hadr a celou plochu vydrhnout od prachu, špíny a mastnoty. Barva pak bude lépe držet, odolávat povětrnostním vlivům a hlavně se nezačne olupovat.

Pro čerstvě pozinkovaný kov je nejlepší použít zředěnou čpavkovou vodu. Příprava je jednoduchá. Čpavkový roztok koupíte skoro v každé drogerii a stačí pouze půl litru 25% roztoku zředit s 10 litry čisté vody. Přidejte pár kapek saponátu (ano, psal jsem, že neodmašťuje, ale zde slouží jako smáčedlo). Roztok roztírejte po povrchu až do vytvoření šedé pěny. Pak celý povrch opláchněte čistou vodou.
Tento postup doporučuji provádět pouze odborníkům. Čpavek je nebezpečná látka a při nesprávném zacházení může uškodit. 

Starší pozink natřený barvou

A co dělat v případě staršího pozinku již natřeného barvou? Pokud barva drží, stačí povrch přebrousit a odmastit technickým benzínem. Pokud se však barva olupuje jako na obrázcích výše, volíme trochu radikálnější metodu. Barva musí jít pryč. Ani na nejkvalitnější barva nevydrží pokud se odloupne podklad.

Test přilnavosti – nejste si jistí, zda barva dobře drží. Řeknu vám malý trik. Do barvy udělejte špachtlí rýhu ve tvaru X. Pak přilepte přes střed X lepící pásku, ale ne obyčejnou papírovou, spíše tzv. duct tape, stříbrnou opravárenskou. A ztrhněte! Barva drží? Tak to je dobře. Barva zůstala na pásce a X vypadá spíš jako čtverec? Mám bohužel špatnou správu. Barva nedrží a bude se časem jistě olupovat. Tuto barvu doporučuji obrousit.

Čerstvý pozink

Na čerstvý pozink nedoporučuji používat barvy, které k tomuto účelu nejsou navrženy. Použitím speciálních barev na čerstvý pozink se vyvarujete odlupování a praskání. Tyto barvy obsahují příměsi k úpravě zinku a umožní aby barva na něm dobře držela a vytvořila souvislou vrstvu a chránila tak povrch co nejdéle.

Jaké barvy vůbec na pozinkovaný povrch nepoužívat a proč.

Najdou se výrobci i prodejci, kteří doporučují na pozinkovaný povrch použít „speciální“ alkydovou (syntetickou) barvu. Použití barev na bází olejů (syntetické, alkydy, olejové a pod) však způsobí efekt, který je vidět na obrázcích výše. A proč?

Pozinkovaný povrch je zásaditý. A pokud na něj aplikujeme olej (ten je vysoce obsažen v syntetických/alkydových barvách), tak nastane tzv. saponifikace, tj. vytvoří se velice slabá vrstva mýdla na povrchu a ta pak zamezí jakékoli přilnavosti barvy na povrchu. Spojení oleje a sodného louhu je totiž základním prvkem pro výrobu mýdla. A stejně tak se vytváří i mýdlo na povrchu zinku, když na něj aplikujeme syntetickou barvu.

Proto použití jakékoli barvy na bází oleje nelze na natírání pozinkovaného povrchu v žádném případě doporučit!

Jakou zvolit tedy barvu?

Pro nátěry střech se používají různé barvy. V článku Barva na plechovou střechu jsem je popsal.

Na starší pozink existuje řada barev. Obecně lze těžko vybrat tu nejlepší. Vybírat se však oplatí z kvalitnějších alkyduretanových nebo polyuretanových barev. Mezi moje neoblíbenější (mám odzkoušeny již řadu let) patří Ferro Color. Jedná se o alkyduretánovou barvu 2v1 (v eshopu pod sekcí syntetické kvůli jednoduchosti 🙁 ) použitelnou jak na čistou ocel, tak i na zoxidovaný hliník. Barva se vyznačuje vysokou přilnavostí a vynikající odolností.

V blízké době budeme zařazovat do sortimentu novou barvu – Strechona. Je to speciální barva na zoxidovaný hliník. Má mnohem lepší vlastnosti než běžně dostupné barvy, např. vyšší pružnost, lepší odolnost vůči UV záření, nekřídovatí.

Pokud se rozhodnete natírat čerstvý pozink doporučuji polymérovou barvu Pegarust. Je to membránová barva, vytváří stabilní vysoce pružný film (až 200% pružnosti). To zabezpečuje dlouhou odolnost i při použití na velkých plochách jako jsou například střechy nebo konstrukce. Kov se teplem roztahuje a barva se dokáže těmto změnám přizpůsobit.
05_membrana2 05_membrana1

Tuto barvu lze jako jedinou nanášet a zasychá při zvýšené vlhkosti a teplotách do -5°C.

Vhodným řešením pro menší plochy je barva Ferro Color Profi, která byla speciálně navržena a uzpůsobena k použití k nátěrům lehkých kovů, zejména čerstvého pozinku. Můžete s ní však natírat i ocelové prvky. Výhodou je její rychlé zasychání, je bez zápachu a má vynikající přilnavost jak pro galvanický tak i žárový zinek.

Barva na pozink

Pár rad závěrem

Důležitou a nedílnou součástí natírání je i teplota povrch a okolí. Optimální teplota je v rozmezí 10-20°C. Nikdy nenanášejte barvu za slunečného dne. Může dojít k prudkému odpaření rozpouštědel a barva tak ztratí přilnavost, pružnost a popraská.

Dbejte na přípravu povrchu před natíráním. Je to půlka úspěchu pro dlouho odolnost barvy.

Předcházejte problémům a používejte ty správné barvy. Nikdy se neváhejte zeptat odborníka ve specializované prodejně.

Jednošichtová nebo jednovrstvá barva neznačí postačují jeden nátěr. Dva nátěry jsou minimum u každého druhu barvy. Zvýšíte tím podstatně životnost nátěru i podkladu.

Vás čas je cennější než barva. Barvy z delší životností jsou levnější než ty nejlevnější barvy!

Jestli potřebujete barvu na střechu nebo konstrukci, obraťte se na nás. Rádi vám pomůžeme s výběrem, nebo zašleme vzorek k otestování.

60 Komentářů

 1. Milan

  Zdravím potřeboval bych radu, kompletně jsem pozinkovanou trubku obrousil abych se zbavil pozinku, poté po odmašteni atd. Jsem nastříkal a výsledek byla barva která velice moc na tom nedrží, zbavil jsem se vůbec toho pozinku nebo ne.

  1. Vladimír Božik (Autor)

   Dobrý den.
   Zinek se brousí dost špatně, tak je možné, že jste povrch přebrousil, vyleštil a proto nátěr nedrží.

 2. Dalibor Svoboda

  Koupil jsem a použil na pozink střechu Ferro Color Alkyduretan jako „The Best of the Best“. Natíral jsem koncem srpna před dvěma lety. Loni vypadal nátěr skvěle. Ale letos po zimě jsem se zhrozil. Loupe se takovým způsobem, že jsem to ještě v životě neviděl. Odlupuje se v malých lupíncích skoro po celé natřené ploše. Tak jestli jsem to málo odmastil nebo co se přihodilo nevím. No jak změřit jestli je to málo nebo dost? No a je to střecha, tak co teď s tím?

  1. Vladimír Božik (Autor)

   Dobrý den pane Svobodo.
   Zvolil jste dobrou barvu. Ferro Color je, co se nátěrů střech týče, velice dobrou volbou. Zašlete nám prosím na email fotky a popis postupu jakým jste natíral střechu včetně očistění a odmaštění. Takhle, jen dle pár vět, nelze určit příčinu.

 3. Franta

  Děkuji za odpověď,je vhodnější na použít na odstranění barvy(alkyton více nátěrů,stará syntetika) odstraňovač nátěrů,případně jaký typ a poté dobrousit nebo to bruskou celé zbrousit?
  Dotaz k natírání okapů,před 20 lety jsem přetíral okapy(syntetika)tzv.plastovým lakem byl mi doporučen,prý byl používán v Temelíně na armatury,asi před šesti roky se začla barva na některých místech odlupovat,odlupuje se celá vrstva až na pozink,místa jsem po zdrsnění a odmaštění přetíral Alkytonem,ty drží ale ty místa se starým lakem(hlavně kde svítí slunce)se stále odlupují,okapy,
  svody jsou bez koroze.Co doporučujete,je to ve vyšce,sundat okapy nejde,použít odstraňovač nátěrů jaký typ a jakou barvu na okapy?Je to pozink takový matný z osmdesátých let.
  Ještě dotaz k natírání dřevěných oken(borovice)byly natírány barvou Herbol 3 Venti-plus,po letech na některých místech kde se držel na parapetech snih,popraskává barva,zbroušené na zdravé dřevo je jasné,jaký postup a barvy(bílá)zvolit pro prodloužení životnosti nátěru.Děkuji za odpověďi.

 4. Franta

  Staré vrata byly naposled natřeny Alkytonem,spodní část se oloupává,u horní části prosvítá někde rez,jaký je správný postup úpravy povrchu před natíráním,má význam po odstranění barvy hlavně ve spodní části použít odrezovač,prodlouží životnost?Mám ještě barvu Alkyton,můžu ji použít a čím ji případně zředit,je vhodné ho použít jako základ i vrchní vrstvu nebo použít na základ jinou barvu?

  1. Vladimír Božik (Autor)

   Dobrý den.
   Vzhledem na prostupující rez, doporučujeme barvu obrousit. Pravděpodobně opravný nátěr nebyl proveden včas a je již za svou dobou životnosti. Odrezovač má smysl v místech kde rez zůstane, na obroušený povrch není vhodný. Povrch musí být samozřejmě důkladně očistěný a odmaštěný.
   Barva Alkyton se ředí ředidlem S6005. Ale jen velice málo, cca 5%.
   I když jsou barvy Alkyton vysoce kvalitní, doporučujeme, i jako obnovovací nátěr, vždy aplikovat dvě vrstvy. Tím se právě prodlouží životnost.

 5. Nada

  Dobrý den, chtěla bych natřít pozinkované zábradlí uvnitř v domě. Je staré 10 let, někde úplně šedé matné, jinde ještě ‚svítí‘. Čím natírat po odmaštění? Nejlépe nějaká barva ve spreji. děkuji

  1. Vladimír Božik (Autor)

   Dobrý den.
   Zábradlí stačí řádně odmastit technickým benzínem nebo lihem. Pro zlepšení přilnavosti můžete přebrousit jemným smirkovým papírem.
   Sprej použitelný přímo na pozink můžeme nabídnout RustStop

 6. Stepan

  Dobry den, mam v planu natrit novy sklenik z ocelove pasoviny 3mm, cerstve pozinkovany, jeste nesmontovany. Rad bych se zeptal, zda je lepsi pouzit Galvinol jako podklad a na to Ferro Color. Nebo to muzu natrit rovnou jenom Noxyde Peganox/Pegarust? Nebo barvou Telpur S210? Je nutne odmastit cpavkovou vodou nebo staci technicky benzin? Dekuji predem

  1. Vladimír Božik (Autor)

   Dobrý den.
   Tak jak uvádíme. Nově pozinkovaný povrch lze natírat až po oxidaci, nebo důkladném omytí čpavkovou vodou. Ale i tak doporučujeme aplikovat nejprve základní barvu na lehké kovy, například zmiňovaný Galvinol, Ferro Color nebo U2073. A až následně natřít vrchní barvou. Samozřejmě, čpavková voda neslouží jako odmašťovač, povrch je nutné před aplikací základní barvy odmastit technickým benzínem.

 7. Kateřina Sojková

  Dobrý den, až po natření jednoho pole pozinkového plotu jsem se dozvěděla, že kovářská barva není vhodná na pozink. Použila jsem kovářskou barvu Alkyton (https://dopler.eu/cs/5856-alkyton-kovarska-barva-cerna.html). Barvu jsem nanesla na čerstvý pozink. Mám v tuto chvíli barvu obrousit nebo jinak odstranit (plot je vyroben z ocelové tyčoviny), následně natřít základem (Galvinol?) a potom aplikovat kovářskou barvu? Zbytek plotu zatím zoxidoval, přesto předpokládám, že je použití základové barvy nutností, je to tak? Děkuji za odpověď.
  KS

  1. Vladimír Božik (Autor)

   Dobrý den paní Sojková.
   Barvu Alkyton lze použít na starší, zoxidovaný povrch. Nikoliv však na nový. Ten je v každém případě ošetřit čpavkovou vodou dle návodu v článku, nebo jej nechat delší dobu zoxidovat. Vždy je však lepší ještě použít základovou barvu, zmiňovaný Galvinol. Ten vytváří adhezní můstek a nebude tak hrozit, že se by barva časem poškodila.
   Barvu z čerstvého pozinku určitě obrousit, nebo použít odstraňovač barev. Časem by se totiž začala olupovat. Doporučuji pak ještě povrch znovu odmastit.

 8. Zdeněk Blažek

  Dobrý den!
  Jaký nátěr byste mi doporučil na starou sedlovou zinkovou cca 35* střechu, která má pár menších rezavých míst. Jedná se o chatku na kraji lesa, padá na ni jehličí, které drží vlhkost. Děkuji.
  Zdeněk Blažek

  1. Vladimír Božik (Autor)

   Dobrý den pane Blažek.
   Pokud chcete, aby nátěr vydržel opravdu dlouho, volil bych dvousložkovou polyuretanovou barvu U2094. Aplikace samozřejmě ve dvou vrstvách. V případě, že se jedná o čistý pozink, tak ne lepší použít i reaktivní základ U2073. Když je střecha již natřená a barva drží a neloupe se, tak stačí pouze dvě vrstvy polyuretanové barvy U2094.
   Základem všeho je však důkladná příprava povrchu. Odstranit rez a nečistoty, přebrousit a důkladně odmastit technickým benzínem.

 9. Petr

  Dobrý den.
  A co akrylátový Eternal, co si o něm myslíte. Zatím s ním mám na kov dobrou zkušenost ( staré parapety, plechové dveře staré svody aj. ) Na dřevo se mi neosvědčil, na povětrnosti v řádu let degraduje. Co mohu čekat nod nátěru na nový pozinkovaný svod.
  Děkuji za reakci.

  1. Vladimír Božik (Autor)

   Akrylátové barvy mají dobrou přilnavost na pozink. Ano, Eternal lze také použít, na nový pozink však nedoporučuji. I přes to, že výrobce to uvádí v technické specifikaci. Jsem toho názoru, že neduhy nového pozinku nelze bez patřičné chemie odstranit.

 10. Zdeněk Růžička

  Dobrý den,
  chtěl bych Vás požádat o radu. Jakou barvou a jakým způsobem ošetřit pozinkované profily na sádrokarton? Mám profily, na kterých je pozink zoxidovaný, hrubý matný povrch a bílé mapy. Chtěl bych tyto profily použít v příčkách kolem koupelny, takže bych je potřeboval pro jistotu ošetřit. Děkuji, přeji hezký den
  Zdeněk Růžička

  1. Vladimír Božik (Autor)

   Dobrý den pane Růžičko.
   Pokud se již jedná o starší pozinkovaný profil, můžete jej natřít barvou Ferro Color, Ferro Color Profi nebo Alkytonem. Ve dvou vrstvách. Každopádně před aplikací je nutné povrch důkladně odmastit.

 11. Václav

  Dobrý den, chystám se opatřit barvou pro zvýšení odolnosti žárově zinkovanou novou konstrukci skleníku. Ten zatím není postavený. Jakou barvu mně doporučíte?

  1. Vladimír Božik (Autor)

   Dobrý den pane Václave.
   Jak je uvedeno v článku, nově zinkovaný povrch je nutné vhodně připravit k natírání – viz odstavec Příprava pozinkovaného kovu k natírání. Co se týče barvy, tak můžu doporučit barvu Ferro Color. Je dobře dostupná, lze ji namíchat do celé palety odstínů RAL a má vynikající odolnost vůči povětrnostním vlivům.

 12. Lukáš

  Dobrý den
  Začala se mi loupat barva na bráně hlavně u spodku jinak barva drží. Starou barvu sem důkladně obrousil/odstranil. A doma sem našel plechovku zakladni barvy rokoprim container V81 RK 108 zajímá mě jestli to tím mohu natřít nebo ne. Jestli by se to začlo znovu loupat. Děkuji

  1. Vladimír Božik (Autor)

   Dobrý den.
   Jedná se o průmyslový produkt, alkyduretan. Osobně v tom problém nevidím, tedy pokud barva není stará, prošlá, nebo nemá na sobě zaschlou vrstvu. Doporučuji však ještě přetřít vrchní barvou.
   Dotaz bude však lepší směrovat přímo na výrobce. S firmu Rokospol nespolupracujeme.

 13. Miroslav Havelka

  Dobrý den,
  mám dům stáří 45 let.Okraj střechy je tvořen pozinkem.Byl natřen základní syntetickouu barvou a před deseti roky hnědou syntetickou barvou.Ta se začala olupovat. Působí nevzhledně.
  Chtěl bych plochu přetřít. Každý radí něco jiného.
  Prosím o radu. Chtěl bych opravdu odolnou kvalitní barvu, která vydrží nároky vkzvu teplot.
  Děkuji za radu.

  1. Vladimír Božik (Autor)

   Dobrý den pane Havelko.
   Děkuji za dotaz. Pokud má nátěr vydržet dlouho, nestačí použít pouze kvalitní barvu, ale natřít ji v patřičné tloušťce a hlavně řádně připravit povrch. V případě, že se stará barva olupuje, je nutno ji obrousit. Nejlépe celou plochu, protože ani sebekvalitnější barva nevydrží, když se uloupne spodní vrstva.
   Doporučuji tedy povrch přebrousit, odstranit starou barvu, očistit od nečistot jako mech, prach, usazeniny, pak důkladně odmastit a až pak natírat. Co se týče volby barvy, doporučuji se držet rad v článku případně ještě v článku Barva na plechovou střechu. Těžko takhle, bez dalších podkladů doporučit barvu pro vaší střechu. Zašlete nám prosím fotky a můžeme se na to detailněji podívat.

 14. Ivan Fulmek

  Dobrý deň,
  ako sa dá jemne stmaviť čerstvý pozink. Dal som si pozinkovať staré viazanie na lyže z roku cca 1920 ale sa moc lesknú,ako sa dá jemne stmaviť čerstvý pozink.
  Ďakujem
  IF

  1. Vladimír Božik (Autor)

   Dobrý den.
   Co máte přesně na mysli „stmavením“? Pozinkovaný povrch časem oxiduje a ztrácí lesk. Oxidaci lze sice chemicky urychlyt, bez další povrchové úpravy to však nedoporučuji.

 15. Daniel

  Dobrý den, potřebuji natřít pozink konstrukci pod připravovanou novostavbou. Důvod nátěru je pouze estetický. Nechci aby konstrukce svítila do okolí. Jedná se o konstrukci namontovanou před 3 roky. od té doby na ní působí povětrnostní vlivy, takže úprava zinkováním je již dostatečně vyzrálá. Sháním matnou barvu v odstínu antracit, nebo nějaký tmavě šedý nátěr. Konstrukce bude nadále vystavena slunečnímu záření. Můžete doporučit konkrétní výrobek? Plocha přibližně 130m2. Díky

  1. Vladimír Božik (Autor)

   Dobrý den Daniely.
   Vzhledem na to, že se jedná o konstrukci pod novostavbou, neřekl bych, že se jedná jen o estetiku. Ano, pozinkování se postará o relativně dlouhou životnost. Záleží však také na kvalitě pozinkování, zda nebylo poškozeno broušením, řezáním, vrtáním atd. a zda nedochází k olupování vrstev zinku.
   Každopádně bych doporučil volit spíše kvalitnější barvu, než zlatý střed. Předpokládám, že se vám konstrukci za 10-15 let nebude chtít natírat znovu. Proto si myslím, že vhodnou volbou bude kombinace penetrační barvy Chemodur P a 2v1 2K polyuretanové barvy U2095. Na tři roky starý pozink již základ na 90% není potřeba, v tomto případě však zlepší rapidně životnost barvy a postará se rekombinaci vodíku (vodíková křehkost).

   1. Daniel

    Díky za odpověď!! Ta kvalita zpracování konstrukce a pozinkování je velmi vysoká. Ani po těch 3 letech se nikde nic neodlupuje, nikde není ani náznak rzi. Montováno bylo šroubováním, všechny otvory byly hotové již před zinkováním. Velká část té konstrukce bude viditelná (sloupky z terénu k podlaze domu). Díky za doporučení. Pro jistotu s ještě zeptám jak je na tom ta PUR barva s UV stálostí, bude na to hodně svítit slunce a určitě se bude i zahřívat. Mohu pro upřesnění mohu poslat foto, nevím ale kam.

    1. Vladimír Božik (Autor)

     Dvousložkové polyuretanové barvy mají jednu z nejvyšších UV odolností. Žádná jednosložková barva nemá takovou UV stálost. Neztrácí odstín, lesklé nematní, nesprašuje.
     Jako antracit se označuje odstín RAL7016. Tmavší určitě ne, už je z důvodu přehřívání.

 16. 4tek

  Dobry den, rad bych se Vas zeptal na doporuceny postup a spravny typ barvy pri oprave strechy chaty v horske oblasti. Material jsou ocelove plechy s pozinkovou upravou a bohuzel jiz po letech zacinaji byt misty orezavat. Obrousit / ocistit / 2x natrit?

  Dekuji
  4tek

  1. Vladimír Božik (Autor)

   Dobrý den.
   Dle zaslaných fotek je vidět, že barva je již zvětralá. Doporučuji postup přesně jak uvádíte – obrousit, očistit/odmastit a natřít ve dvou vrstvách. Pokud chcete zachovat odstín, lze jej namíchat. Zašlete když tak vzorek barvy rozměru aspoň 2x2cm na adresu provozovny a přesným měřičem stanovíme odstín dle RAL nebo NCS.

 17. Michal K.

  Příjemný den přeji,
  máme do výroby zadané schodiště na terasu. Pozinkovaná ocel a stupačky budou z WPC. Rád bych prodloužil životnost schodiště a natřel ho ještě před montáží zábradlí a stupaček. Je řešení (kromě uvedeného) použití nějaké zinkové barvy čerstvé pozinkovaný povrch? Jinak díky za super článek!

 18. Jirka

  Dobrý den,
  stala se nám taková nepříjemná věc, plotové dílce, které byly žárově pozinkované a pak převezené do lakovny jsou podle nás viditelně špatně technologicky zpracované – jsou na nich místa velikosti krupičky, kde podle nás barva nepřilnula na podklad. V barvě jsou viditelné krátery, kde prosvítá pozink.Dá se v tomto případě ještě něco dělat, či je to technologická vada. Pomohla by třeba další vrstva nátěru?Nebo se dá s jistotou říci, že je vinou spatného postupu vše ztraceno? Je vina na straně zinkovny, či lakovny?

  1. Vladimír Božik (Autor)

   Kráterky a bublinky jsou funkční vadou a na 90% je to chyba na straně lakovny – špatná příprava povrchu. Kdyby byl problém na straně zinkovny, šupinovatěl by zinek. Kráterek se vytvoří kolem nečistoty, mastnoty, zrnka soli atd. Tj. špatná, nedostatečná příprava povrchu – neomytí čpavkovou vodou, neomytí soli, neodmaštění.
   Pokud je jich pouze pár, lze opravit lokálně. Pokud více, tak se to bere jako závažná vada a řeší se to celoplošně.
   Nejsem bohužel soudní znalec ani korozní inženýr, abych mohl dát oficiální stanovisko.

 19. Lucie

  Dobrý den,
  ráda bych ozdobně pomalovala tuto konev
  butlers. cz/Dekorace-a-doplnky/Domaci-dekorace/Vazy-a-kvetinace/ZINC-Konev-na-zalevani-7-l-seda
  můžete mi prosím poradit jaké barvy použít a zda-li aplikovat i nějaký základ příp. vrchní vrstvu, aby se barva neloupala.

  Velice děkuji a jsem s pozdravem
  Lucie

  1. Vladimír Božik (Autor)

   Dobrý den paní Lucie,
   na galvanizovaný zinek bude nutno použít základovou barvu. Nejlépe Galvinol. Je dostupný jak ve spreji, tak i v plechovce. Jako vrchní lze pak použít téměř jakýkoli sprej.

 20. Honza Pop

  Dobrý den, potřeboval bych natřít svařenou stěnu z kovářských prvků, která bude sloužit jako opora pro popínavé růže. Bude exponovaná uprostřed zahrady a proto mám záměr ji nechat žárově zinkovat a poté ji natřít asi matnou antracit barvou. Jedná se nejen o zimní podmínky ale bude i mechanicky namáhaná ve větru o tření zdřevnatělých stonků růže. Jaký postup a barvu by jste mi, prosím doporučil. Děkuji
  Honza P.

  1. Vladimír Božik (Autor)

   Dobrý den pane Pop,
   děkuji za dotaz. Vzhledem na nové, žárové zinkování, bude nutno povrch nechat zoxidovat, nebo očistit čpavkovou vodou. A až pak natírat barvou. Pokud chcete dobrou odolnost a dlouhou životnost, jednoznačně zvolte dvousložkovou polyuretanovou barvu včetně základu. PU barvy jsou odolné chemikáliím, povětrnostním vlivům a mají daleko vyšší tvrdost, než běžné barvy.
   Ohledně přesného postupu a typu barvy mne prosím kontaktujte emailem.

 21. jan vrbka

  dobrý den,
  chci poprosit o radu a pomoci s výběrem správné barvy pro natření kování v Euro oknech.
  v několika místnostech mám 18let stará dřevěná euro okna u kterých je na spodní straně okně velmi zkorodované kování. materiál je tedy pozinkovaná ocel. žárově nebo galvanicky. nevím.
  potřebuji aby ta okna ještě pár let vydržela.
  kompletní rozborku mám strach udělat, protože se obávám že už to stějně nepůjde rozmontovat. utrhám šrouby nebo to polámu.
  sady nových kování už sehnat nejdou. děkuji

  1. Vladimír Božik (Autor)

   Dobrý den pane Vrbka,
   ve vašem případě bych volil z důvodu koroze a pozinkovaného kovu alkyuretanovou barvu Alkyton. Barva je vhodná na starší pozink, má vynikající antikorozní vlastnosti a lehce se aplikuje. Povrch však určitě důkladně odmastit a dle možností rez co nejlépe odstranit.

 22. Karolina Novakova

  Dobry den, nechavam si vyrabet zeleznou konstrukci na pergolu, ktera se necha pozinkovat. Nasledny nater by byl antracitovy. Muzete mi prosim poradit, jakou barvu mam zvolit, aby se neloupala a byla odolna vuci skrabancum? Obcas projede okolo syn na kolobezce, dcera s kocarkem…. A druhy dotaz, muzeme rovnou natirat nebo se pozink musi nachystat treba odmastenim? Dekuji

  1. Vladimír Božik (Autor)

   Dobrý den paní Novakova,
   článek na blogu se věnuje přípravě pozinkovaného povrchu před natíráním. Přijde mi zbytečné to opět rozepisovat v odpovědi na dotaz.

   Co se týče odolné barvy proti poškrábání, tam doporučuji určitě použít dvousložkovou polyuretanovou barvu. Je mnohem odolnější než běžné syntetické nebo alkyuretanové barvy. Po přípravě nového pozinku doporučuji každopádně použít základovou barvu. Nejlépe Chemodur P, který je na tyto povrchy speciálně navržen. Pak je již možné ve dvou vrstvách aplikovat vrchní barvu, třeba U2094 Chemopur RW.

 23. Milan

  Dobrý den, rád bych natřel pozinkované nájezdy pro auto pro válcovou zkušebnu měření výkonu vozidel (brza laicky). Konstrukce i povrchové plechy jsou pozinkované. Jakou barvu použít, aby jednak na pozinku držela a druhak aby odolala pneumatikám vozidel, díky, Milan

  1. Vladimír Božik (Autor)

   Dobrý den.
   Spolupracuji s firmou, která vyrábí zvedáky na auta, plošiny i různé nájezdy. Používají z důvodu odolnosti a životnosti epoxidovou základovou barvu a jako vrchní polyuretanovou. Tato kombinace má dobrou přilnavost k pozinku (starší, zoxidovaný; nebo nový, ale patřičně upravený viz. článek) a vynikající chemickou i mechanickou odolnost. Doporučuji se držet této varianty, jednosložkové barvy jsou měkčí a mohlo by dojít k poškození.

   S pozdravem

   Vladimír Božik

 24. Ladislav Mrázek

  Dobrý den,uvedl jste,že starou barvu lze i opalovat, jaká tedy může být teplota při opalování,aby se nepoškodil podklad( zinkování)?

  1. Vladimír Božik (Autor)

   Dobrý den pane Mrázek,
   ano, barvu lze z různých povrchů i opalovat. Dotaz na teplotu je spíše na korozního technika. Bohužel neznám teplotní odolnost pozinkovaného plechu a kdy dojde k jeho poškození.

 25. Ladislav Mach

  Dobry den. Chtel bych natrit nove pozink venkovni schodiste na pudu do tmave sede nebo kovarske cerne. Umisteno na horach. Snih. Vitr. Mraz. V lete teplo.
  Jakou barvu bych mel pouzit, aby vydrzela i zatizeni schodu a neochodila se (oteruvzdornost, nepraskavost atd). Schody jsou vyuzivany prilezitostne. Je nutna zakladova barva a predtim odmasteni?
  Ma vubec smysl natirat schody, kdyz je mohu botou odrit?
  Dekuji za nazor ci poradu.

  1. Vladimír Božik (Autor)

   Dobrý den,
   obávám se, že v daných podmínkách žádná barva nevydrží dost dlouho. Epoxidová, která by odolala oděru, není vhodná pro venkovní použití – ztrácí lesk, odstín, křídovatí. A kovářská i za použití vhodného základu se ochodí. Pokud jsou však schody používány pouze příležitostně, tak pár let vydrží. Doporučuji důkladné odmaštění, následně natřít Galvinolem a pak ve dvou vrstvách barvou Alkyton. Je dostupný jak v lesklém, matném tak i kovářském provedení.

 26. Deezer

  Da se stara barva i opalovat ??

  1. Vladimír Božik (Autor)

   Dobrý den.
   Ano, starou barvu lze i opalovat. Doporučuji použít specializovanou pistoli s regulací teploty aby nedošlo k poškození podkladu.

 27. Jaroslav

  Dobrý den, jde u vás obědnat barva

  1. Vladimír Božik (Autor)

   Dobrý den.
   O jakou barvu máte zájem. V dotazu jste žádný typ neuvedl.

 28. Josef Galetka

  Na základě i Vašeho doporučení uvažuji o natírání kovových ploch barvou FERRO COLOR. Lze po přípravě povrchu (zbavení od rzi a staré odlupující barvy a příp. odmaštění) ihned použít barvu Ferro color nebo je nezbytně nutné použít i blokátor Ferro color P ?

  Předem děkuji za odpověď.

  1. Vladimír Božik (Autor)

   Dobrý den pane Galetka,
   Ferro Color P se používá v případě vysoké míry zrezavění, nebo pokud se jedná o nátěr zinku, mědi, hliníku a podobně. Pokud natíráte ocel, nebo starší barvu, můžete natírat barvou Ferro Color přímo.

 29. Vladana Hradecká

  Co by jste mi doporučil na starou sedlovou střechu? Sklon téměř 45° Je již částečně zrezivělá, poslední nátěr byl asi dva roky obyčejnou syntetickou barvou. Místy se loupe a pouští takový bílý prach.

  1. Vladimír Božik (Autor)

   Barvu bych doporučil Pegarust. I když ten sklon může být málinko problém pro dosažení předepsané tloušťky nátěru. Lze ji však bezproblémově natírat ve dvou vrstvách a tím zabezpečit tloušťku a pružnost.

   Olupující se barvu a zrezavělá místa obruste ocelovým kartáčem, pak odmasťte technickým benzínem. Tím odstraníte i bílý prach tvořící se na syntetické barvě.

 30. Milan Malý

  Jakou barvu mi doporučíte na nátěr nové brány? Nechal jsem vyrobit novou bránu, konstrukce pozinkovaná, prkna budou nové, asi smrk. Koupil jsem sušené aby se nekroutili. Rád bych ji měl černou, takovou tu pro kovářské výrobky.

  Děkuji

  MM

  1. Vladimír Božik (Autor)

   Dobrý den,
   doporučuji Alkyton kovářskou barvu http://dopler.eu/barvy/barvy-na-kov/zakladni/synteticke/263-alkyton-kovarska-barva-cerna.html nebo Ferro Color kovářskou barvu http://dopler.eu/barvy/barvy-na-kov/zakladni/synteticke/2895-u-2066-ferro-color-2v1-kovarska-barva-cerna-075l.html U barvy Ferro Color byl dosažen nejhlubší mat u dostupných barev na českém trhu.
   Volil bych však každopádně i základovou barvu, respektive předúpravu Galvinolem http://dopler.eu/barvy/barvy-na-kov/zakladni/synteticke/278-galvinol-zakladova-barva.html Má vysokou vydatnost až 35m2/litr. Jedná se chemickou úpravu zinku. Barvu lze použít i jiné lehké kovy jako hliník nebo měď. Následně můžete natřít kovářskou barvou.

   Jak uvádím v článku, povrch nejprve odmastit technickým benzínem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *