Nátěry dřevěných teras

Zašedlé dřevo na podlaze terasy nepůsobí moc hezky. I když v některých krajinách je to přímo vyžadováno. V našich podmínkách většinou chceme, aby dřevo mělo hezkou sytou barvu, bez fleků, šmouh a stékanců. dosáhnout toho však není vůbec lehké. Venkovní terasy jsou celoročně namáhány povětrnostními podmínkami jako je s UV záření a voda, ale hlavně mikro abrazí prachu a nečistot. Tyto zvětšují poréznost dřeva a narušují jeho ochranou vrstvu (lak, olej atd.) Dřevo, tedy spíš jeho ochranná vrstva je pak náchylnější ke stárnutí, blednutí a zešednutí. Proto, pokud chcete mít hezkou terasu po celý rok, je potřebné se o ní patřičně postarat. Vzhledem na to, že je jedná o vodorovnou plochu, je potřebné se o ní starat častěji, než třeba o plot nebo podbití.

V minulosti (ale ještě i dnes) se na lodích a v truhlářství používal na ošetření dřeva teakový nebo lněný olej. Ten rychle vyprchá a je nutno povrch brzo natřít znovu. Tyto oleje jsou dodnes používány hlavně na nátěry dřevěného zahradního nábytku. Tady se nám nejlépe osvědčil výrobek Napouštěcí olej Sct. Croix a Natrima na zahradní nábytek. Vytvoří ochranný film (v případě potřeby barevný), který chrání dřevo po celou sezónu. Výhodou obou produktů je, že nevytváří vrstvu jako barvy a laky a tím nedochází k možnosti změknutí vrstvy a případnému lepivému efektu. Oleje Natrima i Sct. Croix jsou vhodné jak na zahradní sezení tak i stoly. Sct. Croix je přírodní produkt na bázi lněných olejů a přírodních pryskyřic. Natrima na zahradní nábytek obsahuje jak přírodní tak i syntetické oleje. Syntetická báze dokáže dřevo penetrovat do hloubky a tím jej chránit nejen proti UV záření, ale i proti případným škůdcům. Tyto produkty lze teoreticky použít i pro nátěr terasových podlah z tvrdého dřeva. Čisté oleje však penetrují a plní pórovitost dřeva, nezůstávají však na povrchu a proto je nutné provádět obnovovací nátěr přibližně co půl roku.

Na terasová prkna jsou nejlepší volbou nátěry na bázi kombinované bázi oleje a vosku, případně kombinace vosků s pigmenty. Na trhu je spousta výrobců a produktů, které slibují někdy i zázraky. S ohlédnutím na marketingové kampaně si můžeme říct, že i jakýkoli sebekvalitnější olej (vosk) na podlaze vydrží maximálně dva roky. Po delší době dochází k poškození a opět je nutno obnovovacího nátěrů.

Vyzkoušeli jsem celou řadu produktů (Xyladecor, Osmo, Remmers, Bondex, Ronseal, Bona… a chystáme se na Saicos) a zatím se v poměru cena/výkon nejlépe osvědčil produkt Bondex Extreme Decking Oil. Výhodou tohoto produktu je přírodní olejová báze s anorganickými pigmenty, které mají vyšší barvostálost a proto nátěr vydrží delší dobu bez zašednutí a poškození. Výrobce uvádí, že se nemá používat na modřín. Modřín je zvláštní druh dřeva, obsahuje vyšší množství silic, které Bondex Extreme Decking Oil může vytáhnout a způsobit lokální zbělení. Děje se to kvůli výhodě Bondex Extreme Decking Oil, a to rychlému schnutí. Za použití standardního Bondex Decking Oil, který je na čisté syntetické bázi a schne podstatně delší dobu, tento jev nenastane. Z vlastní zkušenosti můžu s klidným srdcem říct, že to nenastalo u spousty stovek metrů čtverečných (sám mám s Bondex Extreme Decking Oil natřenou podlahu jak na balkónu tak terase a obě jsou z modřinu). Tento speciální olej byl speciálně navržen pro dlouhodobou ochranu dřevěných teras. Je ředitelný vodou, co umožňuje rychlé schnutí a přetíratelnost již po jedné hodině. V praxi to značí, že ráno natřete a odpoledne si můžete dát na terase klidně čaj. Odolává povětrnostním podmínkám až dva krát delší dobu než standardní syntetické oleje.

 

Pár rad na závěr:

Dřevo před nátěrem musí být čisté, bez prachu a nečistot

Použití vhodného nářadí vám ulehčí práci a zlepší finální výsledek

Přebytečný nevsáknutý olej setřete hadrem, zamezíte tak tvorbě lepivých míst a případnému popraskání nátěru

Nikdy nenatírejte za přímého slunce, výrazně se zkracuje schnutí nátěru a snižuje se hloubková penetrace. Taky se může stát, že nátěr rychle na povrchu zaschne, ale finální vytvrzení může trvat delší dobu, někdy až týdny.

 

Krátké video o použití Bondex Decking Oil

Terasa

 

 

Přeji úspěšné natírání a pohodové chvilky na terase.

 

 

 

 

 

4 Komentářů

 1. Profilový obrázekZdenda

  Potřebuju natřít podlahu z modřinu, jaký odstínín Bondex Extreme Decking Oil mám použít? Je potřeba néjjaky základní nátěr? Diky

  1. Vladimír BožikVladimír Božik (Autor)

   Dobrý den,
   odstín můžete zvolit dle toho, který se Vám líbí. Záleží na tom, zda se Vám na podlahu hodí spíš tmavší odstín, jako např. ořech, nebo trochu do červena jako červený mahagon nebo ponechat barvu modřínu a zvolit Bondex bezbarvý.
   Musím však upozornit na použití Bondex Extreme Decking Oil na modřínu. Modřín obsahuje velké množství silic, a pokud není dobře proschlý, můžou se v malém procentu objevit bílé fleky. Jsou to tyto silice, které Bondex Extreme Decking Oil „výtáhl“ ze dřeva. Má vynikající odolnost vůči povětrnostním vlivům a je rychleschnoucí. A právě tato vlastnost se může projevit zběláním. Není to však vada, bílé místo lze lehce přebrousit a přetřít.
   Pokud je dřevo řádně vyschlé, tyto fleky se neobjeví.

   S pozdravem

   Vladimír Bžik
   Dopler Studio s.r.o.

 2. Vladimír BožikVladimír Božik (Autor)

  S výrobky firmy Adler mám obecně dobré zkušenosti, i když tento konkrétní jsem nezkoušel ani se s ním nesetkal. Výrobky Adler jsou však cenově dost vysoko. Chápu v poměru cena/výkon pro profesionální zpracování ve stolařských dílnách a podobně.
  Obdobně je pro dřevo v exteriéry vhodná řada produktů Milesi, konkrétně řada XHT600, která je však na českém trhu málo dostupná.
  Velkou výhodou Bondex Extreme Decking Oil je vysoká rychlost schnutí a vodní báze.

 3. Profilový obrázekPavel

  A zkoušeli jste Adler? Viz video – mám super zkušenosti konkrétně s Adler pullex bodenol

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *