Nátěr na betonovou podlahu co vydrží

Otázka?

Hezký den. Poraďte mi barvu na podlahu v garáži a dílně autoservisu, která vydrží déle než rok. Zkoušel jsem Izoban, Balakryl, Betex a všemožné jiné, ale vydrží tak rok než se začnou olupovat nebo špinit. Rád bych barvu natřel a měl na delší čas pokoj. Vím, že budu muset staré nátěry obrousit, ale s tím počítám. Jak musím připravit podklad? Našel jsem u Vás na eshopu Unikaryl, a že má atest pro vodorovné dopravné značení. Je tato barva vhodná?

 

Odpověď

Dobrý den.

Máte pravdu, barev na beton a betonové podlahy je spousta. Ne všechny jsou však určeny pro zátěžové povrchy. Je nutno rozlišovat pro jaké účely je natíraný povrch používán. Je rozdíl zda se jedná o sklep, garáž, balkon nebo jak u Vás, podlahu v autoservisu. Rozdíl je hlavně v zatížení a odolnosti. Barvy pro „domácí“ použití jako ty, které zmiňujete, mají menší zatížitelnost a odolnost vůči chemikáliím. Profesionální barvy se vyznačují vysokou tvrdostí, odolností vůči vodě, rozpouštědlům a ropným látkám.

Barva Uniakryl má atest pro VDZ. Pro podlahu v autoservisu však není optimální. Vytváří matný povrch a ten se může časem začít špinit. Jinak má vynikající vlastnosti při použití právě pro VDZ jakou jsou čáry, značení parkovišť nebo i podlahy ve sklepě a na balkónu. Rychle schne, je velice tvrdá a proniká do podkladu tak slouží i jako penetrace (ředění 1:1 s ředidlem C6000)

Barva na vodorovné dopravní značení

Pro dané zatížení doporučuji volit daleko odolnější barvu, a to dvousložkovou epoxidovou. V našem sortimentu máme s vynikajícími vlastnostmi barvu Franchi&Kim A0425. Obrovskou výhodou je, že barvu lze natónovat do všech RAL odstínů a podlahu tak přizpůsobit dle požadavků zákazníka. Tato barva je odolná vůči chemikáliím a rozpouštědlům, je lesklá, snadno omyvatelná a extrémně tvrdá.

 

 

Zapomeňte na jeden nátěr

Pán se nakonec rozhodl aplikovat barvu F&K A0425. Přecházela tomu ještě další komunikace, obroušení podlahy, částečné vyrovnání a penetrace základovou barvou (beton byl již v dost špatném stavu). Je to již více než rok a po opětovné komunikaci barva zatím nemá jedinou prasklinu, myjí ji průmyslovým čističem a nejeví skoro žádné známky poškození.

Je však nutno říci, že takto odolný povrch nelze dosáhnout jen takovým natřením kdejakou barvou. Barva musí být určená na podlahy, tj. musí mít vyšší zatížitelnost. Před časem jsme řešili nespokojeného pána (nebyl to však náš zákazník) a stížnost na barvu Uniakryl. V prodejně kde kupoval mu poradili ať beton natře jednou a to stačí, Že barva je tak kvalitní, že to vydrží. Jenže se nikdo nezajímal o stav betonu a nikdo nevysvětlil pánovi, že jednou barvou Uniakryl je jiné, než jedna vrstva syntetické barvy na plot. A proč? Barva musí mít zkrátka daleko větší tloušťku, než standardní barvy. Je to z důvodu odolnosti vůči poškození vyšší váhou. Například autem v garáži. V jedné vrstvě si však barvu může dovolit aplikovat pouze ten kdo má vysokotlaké zařízení. A těch asi moc není 🙂 Pokud s barva natírá, je nutno aplikovat vždy nejméně dvě vrstvy. Jendu penetrační zředěnou ředidlem C6000 v poměru 1:1. A hlavně nechat řádné vyschnout.

Lze říct, že tento postup platí obecně pro všechny podlahové nátěry. Pouze v jedné vrstvě nevydrží asi žádný nátěr aplikovaný válečkem nebo štětcem.

 

Příprava betonu

Není beton jako beton. Na to, aby se dal beton natírat, musí být vyzrály. Pro nové betony to značí alespoň 3 měsíce. Pokud se rozhodnete natírat nový, nevyzrálý beton, upozorňujeme, že máte jen velice malé procento úspěšnosti (POZOR: existuje barva i pro tento případ, v tomto článku je však řešit nebudeme). Nový beton se k barvám na podlahy chová velice agresivně a poškozuje je. I proto se stává, že za několik měsíců se barva začne olupovat nebo se vytvoří barevné fleky/mapy.

Betonová podlaha musí být samozřejmě čistá, bez olejových fleků a nesmí se drolit/loupat/praskat. Nesmíme povrch ani kletovat (potřít směsí cementu a vody) ani poprašovat cementem, barva by se spojila s ním, a ne s vlastním betonovým povrchem.

Případné nerovnosti vyspravíme betonovou stěrkou a necháme řádné vyschnout.

Barva na podlahu – 1. krok, základní nátěr

Když už jste se rozhodli k nátěru betonoví podlahy, zakoupili kvalitní barvu, připravili povrch a našli si čas na natírání, určitě nechcete nátěr provést ledabyle. A proto je zapotřebí dbát na preciznost již od prvního kroku. Jinak se časem můžou objevit problémy.

Prvním krokem je penetrační, nebo-li základní nátěr, Ten se vytváří s barvy samotné (vyšší ředění) nebo samostatnou základovou barvou. Nelze obecně říct, která varianta je lepší. Jsou barvy, pro které základ ani neexistuje. V tomto kroku dbejte na to, aby barva měla správnou hustotu. Aby povrch penetrovala, a aby nezůstávala na povrchu jako krycí nátěr. Penetrační barva proniká hluboko do podkladu, zpevňuje jej a vytváří vhodný podklad pro vrchní nátěr. Barvu roztíráme válcem s nízkých vlasem, například velour. Tento váleček je speciálně vhodný i pro dvousložkové barvy. Nízký vlas zajistí kvalitnější roztírání a sníží spotřebu barvy.

U dvousložkových epoxidových barev máte na výběr zvolit speciální základní barvu, nebo jako penetraci použít vrchní. V obou případech se barva ředí ředidlem S6300 od 30% do 50%.

Barvu je nutno nechat řádné vyschnout dle návodu.

Barva na podlahu – 2. krok, finální nátěr

Beton je vyzrálý, vyrovnaný opatřený základním již vyschlým penetračním nátěrem. Druhá vrstva nátěru je velice důležitá pro odolnost a tvrdost. Druhý nátěr se provádí již neředěnou nebo jen velice málo naředěnou barvou. Tím se vytvoří dokonalý povrch, hladký, souvislý a hlavně odolný. Tento nátěr vždy provádějte s časovým odstupem po první vrstvě dle technické dokumentace k použité barvě. Zajistíte si rychlé vyschnutí v celém objemu a barva bude rychleji zatížitelná.

 

Doporučené barvy pro nátěry podlah

Chemicky odolné: Franchi&Kim A0425

S vysokou odolností: Uniakryl (barva má certifikaci pro vodorovné dopraní značení)

Pro běžné zatížení: Betona 

 

8 Komentářů

 1. M V

  Dobrý den,

  chtěl bych si vymalovat garáž, která slouží jako i autodílna, tak, aby stěny byly odolné otěru/vodě a dále natřít betonovou podlahu, uvedený produkt výše skrze odkaz nelze dohledat.
  Máte nějakou alternativu?

  Děkuji.

  1. Vladimír BožikVladimír Božik (Autor)

   Dobrý den,
   děkujeme za upozornění na nefunkční odkaz. Opravili jsme jej. Barvu lze objednat přes eshop nebo emailem. Jen si musíte vybrat odstín.

 2. Marie

  Dobry den, je mozne pouzit barvu na beton na podlahu s podlahovym vytapenim? Dekuji za odpoved.

  1. Vladimír BožikVladimír Božik (Autor)

   Dobrý den,
   na podlahu s vytápěním doporučuji použít epoxidovou barvu. Má odolnost přes 100°C a je trvale elastická. Syntetické nebo akrylové barvy můžou vlivem střídání teplot křehnout a praskat.

 3. Valerie

  Dobrý den, potřebuji radu ohledně výběru barvy na beton na chodbě v bytu. Co doporučujete ? Děkuji vám za odpověď.

  1. Vladimír BožikVladimír Božik (Autor)

   Dobrý den,
   chodba v bytě má nízké zatížení, tak jestli je povrch soudržný, bezprašný a čistý, můžete jej rovnou natřít. Z důvodu omyvatelnosti a jednoduchosti nátěru doporučuji barvu Betona. Je jednosložková, lehce se natírá, rychle schne a finální povrch má hezký, lesklý vzhled.
   Pokud potřebujete vyšší odolnost, nebo extra rychlou zatížitelnost, zvolte barvu Franchi&Kim A425.

 4. Tibor

  Chel by som omalovat panelovy byt postrhnuti tapiet.aky typ farbyy ste mi odporucily- ay to po vymalovani vyzeralo pekne.dakujem

  1. Vladimír BožikVladimír Božik (Autor)

   Dobrý den.
   Záleží v jakém stavu bude podklad po stržení tapet. Pokud bude poškozený, nerovný nebo popraskaný, doporučuji jej spíše opravit, vystěrkovat, následně napenetrovat a vymalovat. Vynikající barva je například Helios Spektra Extra. Je nádherně bílá, dobře kryje a má vysokou paropropustnost.
   Pokud plánujete povrch hned přemalovat bez oprav, pak bych volil barvy typu Het Brillant P, Q nebo R. Jsou to barvy, které dokážou zakrýt nerovnosti a mají vynikající přilnavost na různé materiály.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *