Jak opticky zvětšit nebo zmenšit prostor?

Barvy a prostor
Při zařizování obytných místností hrají barvyklíčovou úlohu. Nevlídné a silné barvy prostor opticky zúží, naopak vlídné a klidné a nedotěrné barvy pocit prostornosti. Chladné barvy (modrá, bílá, některé odstíny zelené, fialová…) jsou relativně vlídné, proto se při „rozšiřování prostoru“ raději rozhodujeme pro ně, a ne pro teplé barvy (červená, oranžová, žlutá, hnědá…). Tmavé barvy vnímáme jako těžké, proto nás můžou ubíjet, zatímco světlé barvy jakožto lehké nás psychicky zvedají. Těžké jsou ty barvy, jež obsahují černou nebo červenou. Barvy se nás dotknou, proto je důležité, abychom pro svůj obytný prostor vybrali takové barvy, jež nás hladí, místo aby nás bodaly, jež nás hřejí, místo aby nás chladily. Určitá barva může na tmavém pozadí působit světlejší než na světlém pozadí. Při výběru barvy záleží na atmosféře, již chceme prostoru vdechnout.

Jak opticky zvětšit / zmenšit prostor?
Prostřednictvím barvy nebo různého světla lze prostoru vdechnout zvláštní atmosféru. Lze zdůraznit nebo zakrýt skutečnou velikost prostoru. Takto lze například dlouho chodbu „zkrátit“, úzký pokoj „rozšířit“ apod. Výběr teplých barev zdánlivě zmenší skutečnou velikost prostoru a přiblíží elementy v prostoru, zatímco chladné barvy prostor zdánlivě zvětšují a elementy oddálí.

1. Jak opticky zvětšit malý a tmavý prostor?
Toho lze dosáhnout více způsoby: bílým stropem, jež zanechá dojem prostornosti; chladnými a světlými odstíny, jako jsou světlomodrá, světlezelená, světložlutá barva atd.; jednobarevnými plochami nebo malými vzorky na stěnách; zrcadly lze prostor rozšířit a přidat nové dimenze; odstraníme dveře mezi prostory, pokud nejsou nutně potřeba; odstraníme dřevěné obložení na stěnách, které zmenšuje prostor; odstraníme tapety s velkými a tmavými vzorky které jsou rušivé,. Světlé barvy v prostoru odrážejí více světla, proto působí dojmem plné energie a optimismu.

2. Jak opticky zmenšit velký prostor?
Velký prostor lze opticky zmenšit stěnami v teplých, tmavých, klidně i křiklavě silných barvách. Dlouhý prostor zdánlivě zkrátíme tak, že nejvíce vzdálené stěny natřeme tmavým odstínem nebo teplou barvou, což stěny opticky přiblíží. Stěny lze natřít různými barvami (kombinujeme komplementární barvy mezi sebou nebo použijeme harmonické barevné schéma); velkými vzorky na stěně nebo tapetami a kombinací různých materiálů a vzorků. Opticky lze prostor zmenšit i kobercem. Je-li strop vysoký, natřeme jej tmavou teplou barvou, což zdůrazní optický efekt.

3. Jak zkrátíme dlouhý prostor?
Nejvzdálenější stěnu natřeme tmavým odstínem nebo teplou barvou, jež opticky přiblíží stěnu. Rovnoběžné stěny jsou ve světlých barvách (nebo ve světlejším odstínu), stejně tak i nábytek. Na podlaze lze použít příčný nebo křížový vzorek (např. příčně položené parkety, dlažba nebo jiné pokrývky podlahy se vzorkem).

4. Krátký prostor může vypadat zdánlivě delší.
Prostor lze prodlužit tím, že je konečná stěna ve velmi světlé barvě nebo se na ni připevní zrcadlo. Postranní stěny se natřou tmavou barvou nebo se použije tmavší nábytek. Prostor lze prodlužit rovnoběžnými pruhy na podlaze a/nebo na stropě.

5. Jak může vysoký strop působit nižší?
Vysoký strop lze opticky snížit natřením světlou teplou barvou, ještě lepšího účinku dosáhneme nátěrem tmavé teplé barvy. Opticky lze strop snížit tak, že stěny nenatřeme až po strop, ale nátěr ukončíme níže – horní pás stěny se natře stejnou barvou jako strop, podobného účinku dosáhneme použitím štukatury. Stěny lze zpestřit vodorovnými čarami nebo spodní část stěny zpestříme vzorky. Na podlahu jsou vhodnější tmavé barvy a vzory. Chybou, kterou v prostoru často děláme, je nátěr stropu a stěn na bílo (nebo stejnou barvou).

6. Jak nízký strop opticky zvýšit?

Nízký strop lze opticky zvýšit použitím světlých barev – především chladných, díky nim bude prostor vypadat ještě vyšší, budou-li stěny a strop ve stejné světlé barvě nebo použijeme-li v prostoru vertikální čáry. Zrcadlo umístěné na stropě prostor opticky zvětší a prohloubí.
Barvami a jejich různými kombinacemi lze prostor opticky upravit podle vlastních představ. Při výběru barev nehraje důležitou roli pouze optické hledisko vlivu barev na prostor, ale i vliv barev na naši náladu. O tom i o pohledu na barvy z hlediska starodávné teorie Feng shui si můžete přečíst na následujících odkazech:

 

www.slunecni-barvy.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *