Být viděn – unikátní reflexní spreje

 

Vidět nebo být viděn? Nejzranitelnější účastníci silničního provozu jsou chodci, nicméně i ostatní, kteří se pohybují na silnici a v její blízkosti jsou ohroženi. Proto používání reflexních prvků by mělo patřit k nutnosti. Ale jak být dobře viděn, a hlavně včas? Při standardních potkávacích světlech auta řidič vidí na vzdálenost cca 35m, při dálkových na 70m. Oblečení a reflexní prvky však tuto vzdálenost můžou zkrátit nebo i prodloužit a zvýšit tak bezpečnost nejen chodců.

Viditelnost chodců

 

Z obrázku je patrné, že pokud nosíme tmavší oblečení, tak se viditelná vzdálenost dost snižuje. Ale ani světlé, nebo bílé oblečení nenahradí reflexní prvek. Ten však nelze použít ve všech případech a ne každé oblečení, kolo, zvíře má možnost mít reflexní prvky.

Reflexní prvky z pohledu zákona

V České republice platí pro chodce od 20. února 2016 povinnost mít na sobě reflexní prvky, pohybuje-li se v noci po neosvětlené silnici mimo obec. Tato povinnost je zakotvena v § 53 odst. 9: „Pohybuje-li se chodec mimo obec za snížené viditelnosti po krajnici nebo po okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením, je povinen mít na sobě prvky z retroreflexního materiálu umístěné tak, aby byly viditelné pro ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích“. Zákon tedy myslí na veškeré zhoršené podmínky viditelnosti, tedy nejen noční hodiny, ale i mlhu, šero apod. Z hlediska vlastní bezpečnosti je však samozřejmě dobré využít reflexní prvky všude tam, kde hrozí, že řidič nemá možnost chodce bezpečně rozeznat.

Řešení pro každou situaci

Přinášíme Vám jednoduché řešení „výroby“ reflexních prvků takřka na jakémkoli materiálu a dokonce i na zvířatech. Nebojte, nejedná se o žádnou invazivní metodu. Řešení je celkem jednoduché. Reflexní spreje Albedo 100 od švédského výrobce. Tyto spreje jsou opravdu unikátní. Spreje nejsou škodlivé a lze je použít jak na oblečení, tak na kov, dřevo, plasty a ano, dokonce i zvířata. Jako u všech barev a sprejů, je nutno brát ohledy na bezpečnost a zabránit používání dětmi.

 

Jak to funguje

Reflexní spreje Albedo100 odráží světlo směrem ke zdroji světla, které na objekt dopadá. Když na osobu nebo objekt dopadne světlo z přibližujícího se automobilu, světlo se odrazí zpět směrem ke zdroji. Takže odražené světlo dokonale uvidí řidič a cestující ve vozidle. Intenzita odraženého světla Vás překvapí. Objekty téměř září. Lidé stojící v “nesprávném” úhlu odraz neuvidí. Odražené světlo je totiž viditelné pouze v úhlu 0 až 4 stupně.

 

Pár otázek a odpovědí

Jak dlouho vydrží jedna nádobka se sprejem?

Spotřeba při aplikaci je přibližně 1 ml/s. Takže nádobka o objemu 200 ml stačí přibližně na 100 aplikací.

Co reflexní sprej Albedo100 obsahuje?

Reflexní sprej Albedo100 obsahuje čiré lepidlo, reflexní mikročástice a pohonný plyn (směs butanu/propanu). Vzájemný poměr se u různých variant spreje liší, aby byla optimalizována přilnavost k různým typům povrchů.

Je reflexní sprej Albedo100 škodlivý?

Reflexní sprej Albedo100 není škodlivý, ale stejně jako ostatní spreje je nutné jej používat předepsaným způsobem a zabránit jeho používání dětmi. Aplikaci provádějte pouze v dobře větraných prostorech, nejlépe venku. Zabraňte zasažení očí, úst a nosu a sprej nevdechujte.

Může reflexní sprej Albedo100 způsobit podráždění pokožky?

Reflexní sprej Albedo100 je vyroben ze složek, které podráždění pokožky nezpůsobují. Např. použité lepidlo je podobné tomu, které se používá při chirurgických zákrocích. Pokud však trpíte zvýšenou citlivostí, měli byste dávat pozor a zabránit přímému kontaktu s pokožkou.

Co znamená přímý odraz a jak sprej funguje?

Sprej způsobuje přímý odraz, což znamená, že odráží světlo směrem k jeho zdroji. Když stojíte stranou od zdroje světla, odraz neuvidíte. Abyste tedy odražené světlo viděli, musíte být za zdrojem světla.

Zpětný odraz světla v důsledku přítomnosti mikročástic v produktu vyplývá z indexu lomu světla tohoto materiálu, který způsobuje, že se světlo odráží směrem ke zdroji světla, například k reflektorům automobilu. Tato vlastnost se nazývá zpětný odraz. Mikročástice, které používáme, mají úhel rozptylu světla přibližně 0-4°. To znamená, že pokud je vzdálenost reflektorů automobilu a očí řidiče 1 metr, odraz je viditelný ze vzdálenosti 15-20 m. Čím větší vzdálenost, tím větší je přínos. Máme potvrzenou odrazivost až ze vzdálenosti 100 m. To znamená, že řidič vidí objekt z velké vzdálenosti a má čas reagovat.

Čím větší je vzdálenost (až 100 m) mezi objektem a zdrojem světla, tím větší může být výškový rozdíl mezi reflektorem a očima řidiče.

To samé platí i pro osvětlení jízdního kola. Světla jízdních kol jsou však zřídkakdy silná a ve většině případů jsou určena k tomu, aby byl cyklista vidět, spíše než k tomu, aby sám viděl.

Mimo výše uvedený úhel rozptylu není odražené světlo vidět. Díky této vlastnosti je sprej Invisible Bright po aplikaci na textil pouhým okem neviditelný.

Tradiční odrazka je viditelná ze všech stran a je vyvinuta k zajištění maximální viditelnosti. Sprej Invisible Bright je produkt určený k použití, když chcete zvýšit svou viditelnost, aniž byste si hyzdili svůj oděv.

Přímý odraz je vlastností všech verzí spreje Albedo100. Varianta Permanent Metallic se vyznačuje nejsilnější odrazivostí ze všech čtyř verzí. Při zkouškách provedených švédským Ústavem technického výzkumu SP z pozorovacího úhlu 1,5° se prokázalo, že sprej Permanent Metallic má v porovnání s tradiční odrazkou 100% odraz a sprej Invisible Bright přibližně 75%. Podle těchto měření má sprej Invisible Bright reflexní účinek na vzdálenost 100 m.

Zdroj: text distributora

 

Použití

Tyto unikátní reflexní spreje jsou použitelné všude tam, kde potřebujete vytvořit reflexní plochu viditelnou při osvětlení i z velké vzdálenosti. Typickým příkladem jsou kola, cyklistické přilby, textil (Albedo100 Inviible bright je odolný proti dešti, avšak vypratelný) a neposlední řadě i zvířata.

Albedo100 Invisible bright Albedo100 Horse and petsAlbedo100 Permanent Mettallic

 

 

 

2 Komentářů

 1. Profilový obrázekJaroslav Pikhart

  Dobrý den, prosím o radu, zda bych mohl použít Vaši reflexní barvu – prosím Vás o radu. Jsem renovátor kameník a provádím renovace většinou kamenných podlah, ale i jiných ploch. Jedná se o žulové, mramorové a terazzové plochy. Občas, proto, že je to drahý materiál, dělám i onyx. Sám si nyní doma na zahradě, dělám zahradní kuchyňku s toaletkou. Protože jsem podlehl své profesi, pojal jsem to co se týká obkladů, dost pracně to je kamenicky. Na toaletce jsem použil odpad mramorů, onyxů a proto, že onyx (je průsvitný dle sytosti barev, má různou barevnost) je krásný když se podsvítí, zvolil jsem v jednom místě i to. Je to místo čelně proti vchodu nad toaletou (cca 1/3 stěny od stropu) tam je pod deskou onyxu pomerančové barvy dostatek místa a tak to bude dobře fungovat (podsvícení bude panelem led). Na levé stěně, kde bude umyvadlo a zrcadlo, bude jen trubicové led světlo. Problém mám na pravé straně (proti umyvadlu), kde není místo, abych pod onyxový panel umístil podsvícení. Chtěl bych alespoň zvýšit odraz světla z podkladu (zeď s nataženým obkladovým lepidlem se sítí), na který přilepím jen ve spodní a horní části onyxovou desku. V střední části bych onyxovou desku nelepil, aby onyx díky tomu, že propustí světlo z protější stěny – lampy nad umyvadlem na ošetřený podklad protější stěny, mohl tento ošetřený podklad opět skrze onyxovou desku odrážet světlo ven a tím tuto nepodsvícenou desku do určité míry také zvýraznit. Efekt s podsvícením onyxu je něco jako podsvícené barevné sklo. Snad jsem to dobře vysvětlil. Mě napadá jen natřít podklad co nejbělejší barvou, nevím, zda by bylo možné použít nějakou reflexní barvu a nebo něco dalšího. U Vaší barvy píšete, že je odraz vidět jen z pohledu za zdrojem světla a tak nevím zda v mém případě ji lze použít.
  Děkuji za odpověď. Jaroslav.

  1. Vladimír BožikVladimír Božik (Autor)

   Dobrý den pane Pikhart,
   děkuji za váš dotaz.
   Spíše, než zkoušet reflexní barvy, které fungují na odrazu, respektive rozkladu světla, bych volil přilepit na zeď zrcadlo a na něj Onyx. Mám s lepením kamene/mramoru na sklo zkušenosti a lze to vyřešit za použití speciálního UV vytvrzujícího lepidla. Klidně i plošně do velikosti dveří.
   Tím by se mohlo dosáhnout efektu podsvíceného Onyxu pouze odraženým světlem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *